צרו קשר
לפגישת ייעוץ

  מרכז רפואי VIV / פודקסט / על חיים טובים ומהנים – ד"ר צחי וידר מארח את גורי אלפי

  על חיים טובים ומהנים – ד"ר צחי וידר מארח את גורי אלפי

  ד"ר צחי וידר מארח את גורי אלפי, קומיקאי, שחקן ומנחה טלוויזיה, על חיים טובים, מהנים ובעיקר בריאים.
  בעבר חשבו שהכל קשור בגנטיקה. היום אנחנו יודעים שלאפי-גנטיקה יש משמעות רבה מאד. יש היום יכולות רפואיות יוצאות דופן שמאפשרות להפעיל או לכבות גנים מסויימים איתם אנחנו נולדים ובכך לשלוט על תהליך ההזדקנות ובפועל להחזיר כל אדם כמה שנים לאחור מבחינת הגיל הביולוגי. היכולת לשלוט באפי-גנטיקה הוא שייקבע האם אנחנו מזדקנים מהר או שנצליח לשמור את עצמינו צעירים ובעיקר בריאים.
  הפרק עוסק בהזדמנות לחיות ולהרגיש טוב יותר אפילו שעסוקים רוב שעות היום וכיצד להרחיק את המחלות שלא מאפשרות להיות צעירים וחופשיים. כמו כן נקבל הצצה על הקשר בין הומור ובין אריכות ימים.

  02.12.2022
  כמה מילים על ערוץ הJoyspan
  להאזנה ב-Google podcasts להאזנה ב-Spotifyלהאזנה ב-Apple podcasts

  תקציר הפרק

  כקומיקאי אתה מאריך לכולנו את החיים גורי ותודה לך על זה. כעת בוא נדבר על איך אתה עוזר לעצמך להגיע לחיים ארוכים ומהנים גם אם אתה חוזר מהופעות מאוחר וקם לתכנית בוקר מוקדם וגם אם כל הנושא של הארכת חיים מכניס אותך למצב של אירוניה.

   

  איזה כיף שאתה כאן אתי גורי אלפי, אנחנו עושים כאן פודקאסט ששמו JOYspan  -לא רק חיים ארוכים אלא גם חיים טובים ומהנים. אני בטוח שיש לך המון שאלות הקשורות לאורך, לאורח ולאיכות החיים, לא סתם החיים – החיים הטובים והמהנים.

  הניסיון שלי הוא ניסיון עם סבתא שלי שבמשך 10 שנים הייתה על הקצה, עומדת למות בכל רגע, לאורך 10 שנים. הייתה כבר תקווה לסיים עם זה, עם הסבל. עד היום לא יודע האם רצתה להמשיך לחיות. גם אם יש תהליך אבולוציוני שאנחנו רוצים תמיד לחיות ולא למות. בסוף יש את ההארה הגדולה, עשיתי את שלי, אני מסיים את החיים – מפנה את הבמה לאחרים. לעולם לא נדע. המוות הוא הטאבו הכי גדול בחיינו. כקומיקאי ואנתרופולוג, כי זה מה שקומיקאים עושים, אני מרגיש שהיינו אמורים להסתובב כל היום ולמלמל, "אנחנו נמות בסוף", להיות עסוקים בזה ללא הפסקה. אבל במקום זה אנחנו על טאבו. לא חושבים, לא מדברים על זה. אנחנו מסתובבים והכל ממשיך. יש מע"מ יש חניון עם חניה שמורה יש טפסים של הביטוח הלאומי למלא. אנחנו נתעסק עם כל דבר בעולם ולא ניגע בשאלה הכי מטרידה של חיינו.

  כן זה מטורף. והיום יש לנו כלים לשלוט בזה, בהזדקנות של עצמנו, זה משתנה חדש במשוואה שאנחנו רוצים אותו. כי למדנו שאפשר לחיות טוב גם בגילאים מאוחרים. וגם כי לא נתעסק במוות אלא בדברים שמרחיקים אותו, את ההזדקנות והמוות ופתאום יש לנו יכולת להחזיר את הזמן לאחור.

  המדע הבדיוני החכם מתעסק עם הדברים האלה ללא הרף ואם אתה שואל אותי מה הייתי מעדיף, אני הייתי רוצה להזדקן, לא בהכרח אט אט, פשוט להזדקן. אבל אז, שתהיה לי היכולת לריסטארט – להתחיל הכל מחדש. כי אני לא רוצה לשמר את המצב הזקן שלי. אם יש משהו שאני מפחד ממנו הוא זה.

  אז בינתיים דברים כאלה לא קורים. יש לנו סיבוב אחד ואנחנו יודעים לעשות את הסיבוב האחד הזה יותר טוב. המדע נותן לנו כלים לעצור ולהישאר צעירים באותו הסיבוב האחד. הנה למשל מהבלו זון אנחנו למדים שקשרים חברתיים טובים הם כלי משמעותי מאוד להאטה של הזדקנות ולחיים ארוכים יותר ואיכותיים. זה לא בינגו וריקודי עם, אלא קשרים חברתיים עמוקים. תוסיף לזה פעילות גופנית, פעילות מוחית אינטנסיבית תזונה ושינה והנה אתה כבר בהתחלה של משהו חדש.

  אני יכול להגיד לך שהכלים שאתן בידך יידחו את כל הדברים שאתה מפחד מהם בעשורים שלמים. להרחיק את המחלות האלה שלא יאפשרו לך להיות אדם צעיר וחופשי. אני יכול להעיד על עצמי שלפני כמה שנים הייתי הרבה יותר זקן ממה שאני היום, בעשרים שנה. שיניתי את תפישת החיים שלי לחלוטין. הבנתי שאין דבר כזה הזדקנות שהיא בלתי נמנעת. החלטתי לשלוט בחיים שלי ואז התחלתי לגלות את הכלים שעומדים לרשותי. ויש רבים מהם. אבל לפני הכל חייבים מוטיבציה והכרה תודעתית: "אני לא רוצה להיות שם". אחרי זה חשובה הידיעה שזה אפשרי. אנחנו לא על גנטיקה שנקבעה והיא קשיחה, דטרמיניסטית ואין ביכולתנו להשפיע עליה. שני העקרונות האלה הם הבסיס לתחילתו של שינוי הכרתי.

  אולי לאנשים שעברו משהו יותר קל להתחבר כי הם אומרים לעצמם, "טעמתי, אני לא רוצה להיות שם". שמע, יש לי אהבה למדע ולטכניקות מתקדמות כמו אלה שאני מניח שאתה תציג בפני. אבל יש לי גם אהבה גדולה לאירוניה, אני מסתכל על המסלול האירוני הזה כשמנסים לשמר את הנעורים. אני מרגיש משהו חנוך לויני כזה, אילו הייתי מדמיין את עצמי נכנס לזה. בא תגיד לי, גורי זה מה שאתה צריך לעשות ותגיד לי כמה דברים זה כולל. א-ג או שאנחנו הולכים עד ת'.

  חייב להגיד לך שזה יכול בקלות להגיע עד ת'. אבל אתה יודע מה, גם אם תישאר רק עם א-ג כבר יש לזה יתרון עצום. ממש משמעותי. למשל, קח עניין של עישון. המון אנשים באים אלי ואומרים לי הכל טוב, אני מוכן לעשות הרבה דברים אבל על עישון אני לא יכול לוותר. ואז אני נותן להם נתון שהוא מדהים בעיניי. אני אומר להם, עישון מגדיל את הסיכוי למוות מוקדם מסרטן ריאות פי חמש. אבל גיל 50 מגדיל את הסיכוי לסרטן ריאה פי חמישים וגיל 70 פי אלף. ומה שאני אומר להם הוא שאני יכול לשלוט בזה שאתה לא תהיה בגיל ביולוגי של 70. אני יכול לקחת אותך ולהפוך אותך ביולוגית צעיר. אז אם אתה לא יכול להפסיק לעשן אל תפסיק אבל תן לי לעזור לך להישאר ביולוגית צעיר ואני יכול להגיד לך שתשיג שליטה מטורפת במהלך חייך. אנחנו חושבים היום שהכל, או כמעט הכל זה אפי-גנטיקה. ומה שזה אומר הוא שיש לך את היכולת להדליק או לכבות את הגנים שמובילים אותך קדימה בהזדקנות הביולוגית והאופן שאתה תשלוט באפי-גנטיקה הוא שייקבע האם אתה תזדקן מהר או שתצליח לשמור את עצמך צעיר.

  בא נתחיל בפרקטיקה. תן לי את הנוסחה.

  ההתחלה היא די מובנת מאליה ותאמת כאן בארץ די קלה. תזונה ים תיכונית היא התחלה מצוינת והיא כאן והיא שלנו אם רק נבחר בה. הכל זמין מתחת ליד. הרבה פירות וירקות, דגים ועוף, פחות בשר אדום. אגוזים ושמן זית. כמובן שהכל במינון, זו נקודה ממש חשובה. קח למשל פעילות גופנית. אם אתה עושה במתינות זה חלק מהאמצעים לעצירת ההזדקנות. אם אתה הולך על 'איירון מן' או על כל אימון גופני קיצוני אתה צפוי למות מוקדם, לא בשונה מבטטת כורסא. לא השגת כלום בתחום שאנחנו מדברים עליו, של הארכת חיים טובים ומהנים. אותו דבר אגוזים. הם מצוינים לנו, אבל גם במינון. סטרס זה עוד גורם משמעותי התורם להזדקנות מואצת. אנחנו חייבים להוריד סטרס.

  אבל שמע, אני חושב המון על סטרס ואני מרגיש הרבה פעמים שהוא חבר שלי, שהוא נחוץ לי בחיים כי הוא דוחף אותי קדימה. היית אומר חבר מעורר השראה.

  שמע, כי אתה בריא ואתה בן אדם יוצר ואני מבין שהוא כלי לניהול מיטבי של החיים שלך. אבל מטרת העל היא לא תפקוד אלא איכות החיים והבריאות. אולי במקרה שלך אתה יכול לאזן עם מדיטציה קצרה אולי מיינדפולנס. כי אתה זקוק לסטרס מצד אחד אבל אתה לא מודע לנזק המצטבר מצד שני.

  פעילות גופנית, מה המינון?

  פעמיים בשבוע פעילות אירובית מתונה, הליכה או ריצה קלה. ופעמיים בשבוע אימוני כוח, התנגדות. האלמנט הבא הוא שינה.

  די הרגת אותי. השינה ואני לא חברים. אני לא מחבב את שעות השינה ואני מרגיש שאני בפומו על החיים, על לחיות. ובכל פעם שאני הולך לישון אני מרגיש שאני מפספס משהו. עוד סדרה שרציתי לראות עוד משהו שיכולתי לעשות.

  אבל אם אתה מכניס לסיסטם שאם אתה מתעקש לא לפספס בזה שאתה לא הולך לישון, אתה מפספס במקום אחר, שנות חיים. חשיבה כזו יכולה פתאום לשנות אצלך משהו.

  בעיה, אצלי כי אני קם מוקדם לרדיו ואני הולך לישון מאוחר.

  מבין, אבל אנחנו יודעים היום שאנחנו צריכים כ-7 שעות שינה שחייבת לכלול שנת חלום ושינה עמוקה. בלי זה המוח שלנו מתחיל להתדרדר, גם הבריאות שלנו, לחץ דם לדוגמה.

  זה קשה במקרה שלי. הופעה עד מאוחר ואז מגיע הבייתה והגוף מלא אדרנלין אז לא יכול לישון ובבוקר חייב לקום בשש וחצי לצאת לתכנית הרדיו.

  טוב, כאן אתה חייב להשתפר. שנת צהרים קלה יכולה לעזור. היא חייבת להיות חפוזה ולא ארוכה. אם זה הדבר היחיד שאתה יכול לעשות אז עשה זאת ואני מקווה שיגיע זמן שתוכל כן להרשות לעצמך שינה יותר בריאה.

  טוב, עד פה נתת לי כלים בסיסיים. איפה ההרחבות מתחילות? מה אתה מציע בקליניקה שלך שהוא מעבר לבסיסי.

  יש המון. אנחנו מציעים איזון הורמונלי, איפה שאנחנו מגלים שמטופל לא מאוזן הורמונלית מספיק טוב. ויש את עניין התוספים שהוא מאוד חשוב. אחלק אותו לשני חלקים. הראשון הוא חוסרים, כמו חומצה פולית למשל. או וויטמינים. אומגה 3 מאוד חשוב. לזיכרון, לתפקודים המוחיים. ויטמין D שלכולנו יש חוסר בו, אפילו כאן בארץ שכולם חושבים יש מלא שמש אז מה פתאום וויטמין D, מתברר שלרובנו חסר. יש נוגדי חמצון כמובן שחיוניים לנו למרות שבאנטי אוקסידנטים (נוגדי חמצון) יש הרבה שאלות ותהיות לגבי חלק מהם. יש תחום שלם של בוסטרים אנרגטיים, NAD  למשל שהחל מגיל 40 יש ירידה דרסטית שלו בתאי הגוף והוא חיוני לביצועים ברמת התא. יש תרופות כמו מטא מורפין שאנחנו יודעים שמאריכות חיים. יש מחקר אדיר סביב תוספים וצריך להיות מעודכנים בו ללא הרף כי לדברים הללו יש חשיבות עליונה.

  קח הורמונים למשל, טסטוסטרון. אנחנו רוצים להיות במקום טוב עם זה. לתחזק חשק מיני כשהוא יורד מגיל מסוים. להיות מסוגלים לתפקד מינית גם בגילאים מבוגרים, זה חיוני לעצירת הזדקנות לא פחות מדברים אחרים. כמובן שזה חיוני לחיים טובים ומהנים, את זה לא צריך להסביר אפילו. מיניות היא חלק משמעותי מאיכות החיים. ואנחנו רוצים ליהנות בחיים האלה. בין אם זה מהופעה שלך ובין אם זה חיי מין טובים.

  אני ממליץ תמיד לשלב ואולי אפילו תוך ההופעה עצמה אם אפשר. זוכר דרייב אין? ככה זה היה פעם. לקחו לנו את זה.

  אנחנו רוצים לשפר את המראה שלנו. אם אתה מסתכל בראי ורואה בן אדם מבוגר זה משפיע עליך ביולוגית. לא רק פסיכולוגית – ביולוגית. ואנחנו רוצים להיראות במיטבנו.

  כשאני מסתכל בראי אני מופתע תמיד. הפתעה אמיתית. אני רואה את עצמי די הרבה כי אני מופיע הרבה ואני בטלוויזיה ואני עורך את עצמי בווידיאו ואני מרגיש איזה ניתוק. רק לפעמים כשאני מתרכז במראה שלי אני פתאום מבין, ' זה אני האמיתי'. ואני מופתע כל פעם מחדש כשאני נתקל בעצמי בראי או בהשתקפות מקרית על הדרך, היכן שהוא.

  אז אנחנו היום יודעים שיש לאיך שאתה רואה את עצמך השפעה אקטיבית על איך שאתה נראה, על הגיל הביולוגי שלך, על איכות חייך.

  אז נאמר אני עושה טיפולים אסתטיים ומתקן פה ומתקן שם, אני באמת ארגיש יותר צעיר? אנחנו מצליחים לעבוד על עצמנו בעניין הזה?

  כן אתה תרגיש יותר צעיר. כי מה שקורה הוא, שאנשים משלב מסויים בחיים מסתכלים על עצמם בראי ורואים את עצמם זקנים אז ההתנהגות שלהם היא בהתאם. פתאום הם מתחילים להימנע מדברים והם למעשה מתחילים להתנהג בהלימה למה שהם רואים בראי. אבל אם אתה תסתכל בראי ותראה את עצמך טוב וצעיר גם הפעילות שלך תהיה בהתאם. אתה תרצה לחיות חיים צעירים ולא להיפך.

  אני לגמרי מבין על מה אתה מדבר ואין בי שום שיפוטיות לגבי אנשים שעושים למען המראה של עצמם. אני מבין אותם ואין לי בעיה עם אנשים שרוצים לשרטט מחדש את עצמם. אנחנו הרי חיים בדיסוננס מתמיד בין איך שהיינו רוצים לראות את עצמנו ואיך שאנחנו באמת נראים ואם אפשר ליישר את זה, לי ממש אין בעיה עם זה.

  שמע, אנשים מגיעים אלי ויוצאים מטיפול ומסתכלים בראי והחיים שלהם משתנים ברגע אחד. ההתערבות של דקות עושה שינוי כ"כ דרמטי שזה מדהים. הכל זו מערכת אחת והפסיכולוגי והקוגניטיבי משפיעים עם הביולוגי השפעה מתמדת ועצומה.

  אתה מדבר בכנות ואני מת על זה אצלך. אתה יודע להיות ישר עם המטופלים שלך וזו תכונה מצוינת. אבל אני עדיין שואל את עצמי, האם אנחנו באמת צריכים לשאוף להאריך חיים? כי אני כן מסכים שאם אתה כבר חי עד גיל מסויים, בא תחייה את זה טוב ככל שאפשר אבל השאלה היא האם אנחנו לא חונים על החנייה של הילדים שלנו והנכדים, ולא רק על הקלישאה של הירושה, אנחנו לא אמורים מתישהו להסתלק? ולא כשהם כבר זקנים בעצמם?

  ברור שיש השלכות כלכליות על הכל ובמובן הזה קשה לי לענות על השאלה ברמה שאתה מציג אותה. אבל אני כן יכול להגיד לך, ברמה האישית, שאני רוצה להאריך חיים ושאני רוצה להיות צעיר בגיל 90. וזה מכנה משותף של רבים מאתנו, נשים בצד את ההשלכות החברתיות והכלכליות. אנחנו רואים את עצמנו חיים כמה שיותר ואם אפשר, גם כמה שיותר מהנה.

  במקרה שלך, אני חייב להגיד לך שיש הבנה די ברורה שהומור מאריך חיים. זאת אומרת שבמקרה שלך, תרצה או לא, אתה תאריך חיים.

  טוב אני מסכים לזה לגמרי. הצחוק הוא כמו אימון גופני, מפעיל מלא מערכות ומלא שרירים. אני כל כך נהנה להיות במקומות שנמצאים בהם אנשים מצחיקים. גם מוסיקה זה אותו דבר. אני מרגיש שגם היא מאריכת חיים, זה בא מאותו מקום. אבל יש הרבה קומיקאים שמתו צעירים. ואולי זה בא מהסטרס ואתה בטח תגיד סמים.

  אז שמע, כנציג של החברה האנושית אני מרגיש שאני חייב להודות לך. כי כקומיקאי, גם אם לא ברורה ההשפעה מאריכת החיים לגביך, אני מרגיש שאתה מאריך לנו את החיים. ואתה תתחיל להקפיד על הדברים שדיברנו עליהם ואני אקפיד לעדכן אותך, כי כל הזמן מתגלים דברים חדשים. אנחנו בתקופה מרתקת גורי יקירי. ותודה לך שבאת לכאן להשתתף בפודקאסט של.

  התודה לך, צחי.

  צרו קשר, אנחנו פה עבורכם