טיפול בחמצן, המכונה לעיתים טיפול בחמצן היפרברי (hyperbaric – תוך שימוש בלחץ גבוה מהממוצע), הנו התערבות רפואית הכרוכה במתן אספקה ​​מרוכזת של חמצן למטופלים. טיפולי חמצן יכולים להינתן בשיטות שונות, כגון מסכות חמצן, צינורות אף, או אפילו שהות בתא לחץ. טיפולי חמצן משמשים בדרך כלל כדי לתמוך בחולים הסובלים מבעיות בדרכי הנשימה, מסייעים בהחלמת פצעים ומניעת דלקות, ועוזרים בטיפול במצבים רפואיים מסוימים. עם זאת, כמו כל התערבות רפואית, לטיפול חמצן יש יתרונות וחסרונות אותם כדאי שתשקלו היטב לפני שתקפצו למים – או במקרה הזה, לתא הלחץ. במאמר זה נחקור את היתרונות ואת החסרונות של טיפול בחמצן, כולל טיפול בחמצן תא לחץ.

היתרונות של טיפול בחמצן

שיפור ברווית חמצן (סטורציה): אחד היתרונות העיקריים של טיפול בחמצן הוא יכולתו להעלות את רמות החמצן בדם. עבור אנשים שסובלים מבעיות בדרכי הנשימה כמו מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) או דלקת ריאות, תוספת חמצן יכולה לשפר את תפקוד הריאות ולהקל על תסמיני קוצר נשימה. כמו כן, טיפול חמצן יכול לסייע בהעלאת רמת ריווי החמצן בדם ולהבטיח אספקת חמצן נאותה לאיברים חיוניים.
ריפוי פצעים ועידוד החלמה: טיפול בחמצן יכול להקל על ריפוי פצעים על ידי הגדלת אספקת החמצן לרקמות הפגועות. כאשר מדובר בפצעים שאינם מחלימים, כגון כיבים סוכרתיים או פצעים ניתוחיים מסוימים, טיפול בחמצן היפרברי (HBOT – hyperbaric oxygen therapy) יכול להועיל במיוחד. HBOT כולל טיפול בחמצן תא לחץ ובכך מזרז את פירוק החמצן בזרם הדם ומקדם תיקון רקמות.
טיפול בהרעלת פחמן חד-חמצני: טיפולי חמצן חיוניים לאנשים הסובלים מהרעלת פחמן חד-חמצני. פחמן חד-חמצני (CO) נקשר להמוגלובין בדם ומפחית את יכולתו להעביר חמצן. טיפול חמצן בלחץ גבוה מחליף את הפחמן הדו-חמצני, משקם את יכולת הולכת החמצן וכך מפחית את הסיכון לנזק לרקמות ולכשל איברים.
ניהול כאב ראש מקבצי (cluster headache):. נשימה של חמצן טהור דרך מסכה במהלך אפיזודה של כאב ראש עשויה להקל על הכאב על ידי כיווץ כלי דם והפחתת דלקות.

החסרונות של טיפול בחמצן

הרעלת חמצן: חשיפה ממושכת לרמות גבוהות של חמצן עלולה להוביל להרעלת חמצן, מצב שעלול לגרום לנזק לריאות ולהשפעות שליליות אחרות. בנוסף, ישנה סבירות גבוהה יותר לקיום הרעלת חמצן בשימוש ארוך טווח בריכוזים גבוהים של חמצן, במיוחד בלחץ הגבוה מרמת הלחץ האטמוספרי שהאדם מורגל בה.
שריפה: אש זקוקה לחמצן כדי להתלקח. בהיותו חומר דליק מאוד, שימוש לא זהיר בחמצן עלול להגביר את הסיכון לשריפות ופיצוצים. מסיבה זו יש לטפל בציוד חמצן בזהירות ולמלא אחר פרוטוקולי הבטיחות הרלוונטיים, במיוחד בסביבות המכילות חומרים דליקים או אש חשופה.
תלות וגמילה: חלק מהמטופלים עלולים לפתח תלות פסיכולוגית בטיפול בחמצן, ואף לחוש חרדה או פאניקה כאשר אינם משתמשים בו. בנוסף, הפסקה פתאומית של טיפול בחמצן ללא הדרכה רפואית מתאימה עלולה לגרום לתסמיני גמילה ולהחמרה בתפקוד דרכי הנשימה.

עלויות: טיפולי חמצן עשויים להיות יקרים, במיוחד בכל הנוגע לטיפולים ארוכי טווח או אינטנסיביים כגון טיפול בחמצן היפרברי.

טיפול בחמצן תא חמצן

תא חמצן, הידוע גם כתא היפרבריים, הם מכשירים מיוחדים המשמשים למתן טיפול בחמצן היפרברי. בעוד שלטיפול בחמצן היפרברי ישנם לא מעט יתרונות, חשוב להביא בחשבון גם את הסיכונים הפוטנציאליים.
יתרונות הטיפול בחמצן בתא לחץ
שיפור ברווית החמצן: טיפול בחמצן היפרברי, הניתן בתא בלחץ, מסייע בפירוק החמצן בזרם הדם. יצירת ריכוז גבוה של חמצן מסייעת בריפוי פצעים כרוניים, פגיעה מקרינה או מחלת דקומפרסיה.

השפעות אנטי דלקתיות: טיפול בחמצן היפרברי הראה תכונות אנטי דלקתיות על ידי הפחתת נפיחות וויסות תגובות חיסוניות. טיפול זה עשוי להועיל בריפוי זיהומים מסוימים, כוויות תרמיות, ומספר הפרעות אוטואימוניות.

טיפול בחמצן תא לחץ – החסרונות

הלחץ המוגבר שחווה המטופל בתוך התא ההיפרברי עשוי להעמיד אותו בסיכון לפציעה הנגרמת משינויים בלחץ האטמוספרי, דוגמת נזק לאוזניים, לסינוסים ולריאות.
בנוסף, החלל המצומצם של תא החמצן עלול לעורר תחושות של קלסטרופוביה ואי נוחות בקרב אנשים מסוימים. תחושה זו עלולה להוביל לחרדה ולמתח במהלך הפגישות של טיפולי חמצן וכך להשפיע על החוויה הכללית ושיתוף הפעולה עם הנחיות הצוות הטיפולי.
אתגר נוסף הוא התחייבות לכל משך הטיפול: טיפול בחמצן היפרברי דורש בדרך כלל מספר פגישות הנפרשות על פני תקופה של שבועות או אפילו חודשים. הטיפול דורש זמן וההתחייבות אליו עלולה לשבש את שגרת הפעילות היום-יומית, מה שהופך אותו לפחות נוח עבור חלק מהמטופלים.
ליהנות מהיתרונות בלבד של טיפול חמצן – עכשיו זה אפשרי
מרכז רפואי VIV מציע למטופליו חוויה מתקדמת של טיפולי חמצן, באמצעות טכנולוגיה חדשנית המבוססת על שימוש בבינה מלאכותית. מדובר על טיפול חמצן בשיטת ReOxy – מכשיר לטיפול נשימתי המשפר את רמות החמצן בגוף, בהתאמה אישית בהתאם לצורך. האפקט הבריאותי המתקבל דומה לזה המתקבל במהלך טיפול חמצן תא לחץ, אך עם ReOxy הטיפול קצר, יעיל ונינוח.
מעל 1000 עבודות מחקר סקרו את השיטה ונמצא כי היא יעילה עבור מגוון בעיות רפואיות ומצבים הדורשים מענה:

 • אנטיאייג'ינג
 • שיפור בזיכרון וביכולת הקוגניטיבית של חולי אלצהיימר
 • האטת תהליכי דמנציה
 • זירוז בהחלמה לפני ואחרי ניתוחים
 • שיפור בייצור הסרוטונין – הורמון האחראי על מצב רוח טוב
 • שיפור איכות השינה
 • שיפור זרימת הדם המובילה לשיפור בחיי המין
 • שיפור יכולות ספורטיביות
 • שיפור תסמיני פוסט קורונה
 • טיפול בחולי לב, ריאה וסוכרת
 • זירוז שריפת שומנים וייעול המטבוליזם לתהליכי הרזיה
 • תועלות בריאותיות רבות נוספות.

זה הזמן לשריין תור למרכז הרפואי VIV וליהנות מטיפולי חמצן באווירה של 2023 – חדשני, יעיל ומוכח. החזירו לעצמכם את איכות החיים עם טיפול חמצן מתקדם ותרגישו טוב מאי פעם.